تبلیغات
علوم علفهای هرز

علوم علفهای هرز
امام صادق (ع) : درمیان كارها هیچ كارى نزد خدا محبوبتر از كشاورزى نیست و خداوند هیچ پیامبرى برنینگیخت مگر آن كه كشاورز بود.


2-3- طبقه بندی بر اساس چرخه زندگی

یکی دیگر از روشهای تقسیم بندی علف های هرز براساس چرخه زندگی گیاه است. در این روش عواملی مانند طول دوره زندگی، فصل رشد، زمان و نوع تولید مثل در تقسیم بندی علفهای هرز مورد استفاده قرار می گیرند...

v  علف های هرز یکساله

علفهای هرز یکساله دوره زندگی خود را از بذر تا بذر در مدت یکسال یا کمتر کامل می کنند. علفهای هرز یکساله اغلب بر اساس زمان جوانه زنی، رسیدگی و مرگ به دو گروه زمستانه و تابستانه تقسیم می شوند.


-       علف های هرز یکساله زمستانه

این گیاهان معمولا در پاییز یا زمستان جوانه زده، در طول فصل بهار رشد کرده و پس از تشکیل بذر در اوایل تابستان از بین می روند.

یولاف وحشی(Avena fatua) ، علف خونی (Phalaris minor) و... از این دسته اند.
-       علف های هرز یکساله تابستانه

این گیاهان در بهار جوانه زده، در طول فصل تابستان رشد کرده، در فصل پاییز بذر تشکیل داده و قبل از فرا رسیدن زمستان از بین می روند.

تاج خروس خوابیده (Amaranthus blitoides)، گاوپنبه (Abutilon theophrasti) و... از این دسته اند.


علفهای هرز یکساله بزرگترین واحد طبقه بندی علفهای هرز را تشکیل می دهند.

v  علف های هرز دوساله

دوره زندگی علف های هرز دوساله بیش از یکسال و کمتر از دو سال است. علفهای هرز مذکور در خلال اولین مرحله رشد، رشد رویشی را از تشکیل گیاهچه تا حالت روزت    ادامه می دهند. این نوع رشد را گاهی با علفهای هرز یکساله زمستانه اشتباه می گیرند. در علفهای هرز دو ساله، پس از طی یک دوره سرما، رشد رویشی مجددا آغاز شده و پس از گلدهی و تشکیل بذر مرگ آنها فرا می رسد.

گاوچاق کن (Lactuca serriola) جزو این دسته به شمار می آید.
v  علفهای هرز چندساله

طول دوره زندگی علفهای هرز چند ساله بیش از دو سال ممکن است قبل از مرگ چندین بار تولید مثل نمایند. یکی از ویژگی های علفهای هرز مذکور آن است که هر سال رشد رویشی آنها از طریق سیستم ریشه ای قدیمی تجدید می شود.


-       علف های هرز چند ساله علفی ساده

تولید مثل این علف های هرز منحصرا ازطریق بذر بوده و معمولا تولید مثل رویشی (غیرجنسی) ندارند. البته اگر سیستم ریشه ای این گیاهان صدمه دیده و یا قطعه قطعه شود، هر قطعه آن معمولا گیاه دیگری را تولید میکند. از این علف های هرز می توان به نمونه هایی مانند گل قاصد (Taraxacum officinale) و بارهنگ (Plantago lanceolata) اشاره نمود.

-       علف های هرز چند ساله علفی خزنده

در این گیاهان پس از زمستان از اندامهای تولید مثلی غیر جنسی مانند     ریزوم،    غده،   استولون،    پیاز  ،   کورم              و   ریشه ساختمانهای رویشی جدیدی بوجود می آید. این گیاهان همچنین از طریق بذر نیز تولید مثل می نمایند. اغلب علف های هرز آبزی، به استثنای جلبکها، قیاق (Sorghum halepense)و مرغ (Cynodon dactylon) جزو علف های هرز چند ساله خزنده به حساب می آیند.
 

-       گیاهان خشبی

این دسته از گیاهان طبقه خاصی از علف های هرز چندساله را تشکیل می دهند. از ویژگی های این گیاهان آن است که ساقه آنها رشد قطری داشته و هرساله رشد آنها زیادتر می شود. برخی از درختان و درختچه ها جزو این دسته از علف های هرز به شمار می آیند.
طبقه بندی: - بیولوژی علف های هرز،
[ دوشنبه 23 مرداد 1391 ] [ 11:17 ب.ظ ] [ محمد قاسمی نژاد ]
.: Weblog Themes By hannover :.

درباره وبلاگ

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :