تبلیغات
علوم علفهای هرز

علوم علفهای هرز
امام صادق (ع) : درمیان كارها هیچ كارى نزد خدا محبوبتر از كشاورزى نیست و خداوند هیچ پیامبرى برنینگیخت مگر آن كه كشاورز بود.


6-3- طبقه بندی براساس استراتژیهای تکاملی

علفهای هرز براساس استراتژیهای تکاملی که در واقع بر پایه الگوهای مشخص ژنتیکی از نظر اختصاص منبع کربن می باشد، طبقه بندی شده اند...

بر اساس یک نظریه، مقدار ماده گیاهی که می تواند در یک سطح تجمع پیدا کند توسط دو عامل خارجی محدود می شود. این عوامل عبارتند از تنش و تخریب . هنگامی که این دو عامل در حد بالای خود وجود داشته باشند، گیاهان بر اساس استراتژیهای متفاوتی که از خود نشان می دهند، به سه دسته :

1-6-3-        تحمل کنندگان تنش  ( Stress tolerators )

گیاهانی که با کاهش دادن میزان اختصاص بیوماس برای رشد رویشی و زایشی، حیات خود را در محیط های غیرحاصلخیز حفظ کرده و زنده میمانند، به تحمل کنندگان تنش معروفند. این گیاهان ویژگیهایی را از خود نشان می دهند که موجب تحمل نسبی آنها در محیط های نامناسب می شود. محدودیتهای محیطی ممکن است ناشی از عوامل فیزیکی مانند خشکی یا حالت غرقابی، یا عوامل زنده نظیر استفاده از منابع موجود توسط گیاهان همجوار باشد. گونه هایی که دارای چنین ویژگیهایی باشند، در محیط های غیرحاصلخیز یا در مراحل آخر توالی در محیطهای حاصلخیز به وفور یافت می شوند.

2-6-3-        رقابت کننده ها ( Competitors )

گیاهان رقابت کننده دارای ویژگیهایی هستند که براساس آن می توانند در محیطهای حاصلخیز اما در شرایط نسبتا بدون تخریب، حداکثر منابع محیطی موجود را بدست آورند. چنین گیاهانی رشد رویشی گسترده ای داشته و در اوایل و اواسط مراحل توالی به وفور یافت می شوند.

3-6-3-         فرارکننده ها ( Ruderals )

این گیاهان در محیط هایی که به شدت تخریب شده اما پتانسیل حاصلخیزی را دارند، یافت می شوند. گیاهان مذکور معمولا علفی بوده و از ویژگیهای آنها داشتن دوره زندگی کوتاه و تولید بذر زیاد می باشد. این گیاهان در اولین مراحل توالی یافت می شوند.
طبقه بندی: - بیولوژی علف های هرز،
[ جمعه 28 مهر 1391 ] [ 11:28 ب.ظ ] [ محمد قاسمی نژاد ]
.: Weblog Themes By hannover :.

درباره وبلاگ

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :